eau de toilette

Hızlı Erişim

Merkez İrtibat Bürosu:
Erciyes İşyerleri 197.Cadde
No:2 / A Y.Mahalle - Ankara

Tel : 0 312 387 53 53-Pbx
Fax : 0 312 387 53 54
info@naturalparfum.com.tr

 

Marmara Bölge:
İstiklal Caddesi No:129
Beyoğlu - İstanbul

Tel : 0 212 251 39 16 - 17
Fax : 0 212 251 39 15
istanbul@naturalparfum.com.tr

 

İzmir:
Kıbrıs Şehitleri Caddesi No:56 Alsancak - İzmir

Tel : 0 232 463 13 72
Fax : 0 232 464 35 89
izmir@naturalparfum.com.tr

Parfüm Nedir?

Parfüm kelimesi Latince “perfumum” deyiminden gelir ve “duman içinden” anlamındadır.
Parfüm, genel anlamda, kokuyu uzun süre koruyan sabitleyicilerin ilave edildiği çiçekler, meyveler, otlar, yapraklar, baharatlar ve odunlardan elde edilen doğal esans yağlarından oluşan karışımların alkol ve suyla belirli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen güzel kokulu sıvılardır.
Parfümlerde , kokulu uçucu yağları karıştırma ve tutma amacıyla kullanılan çözücü, kokulu yağın özelliğine bağlı olarak , az veya çok suyla karıştırılmış etil alkoldür.Bu çözücü, uçucu özelliği nedeniyle, kokunun taşınmasına yardımcı olurken çözdüğü yağa karşı etkisizdir. Parfümün bileşimindeki uçucu yağların taşınma hızı ve kokularının gücü parfümün notalarını belirler.

-Her parfüm üst nota (tepe veya baş notası da denir), orta nota ( kalp notası da denir) ve alt nota (dip veya baz nota da denir) olarak adlandırılan üç koku yayma aşamasından oluşur.
Üst notalar, parfümün içeriğindeki en uçucu yağların kokularından oluşan kısmıdır.En hafif ve en çabuk geçen kısmıdır. Çiçek koku ailesi ve turunçgil koku ailesi üst notalarda sıkça kullanılırlar.
-Orta notalar, bir parfümün karakterini belirleyen nota kalp notasıdır. Parfümün cilde yerleşmesiyle belirginleşir. Yumuşak, çok belirgin olmayan kokuları içerir. Kokunun sınıflandırılmasında yardımcı olur.
Karanfil,nergis,frezya,hanımeli,yasemin,leylak,inciçiçeği,manolya,orkide,şakayık,gül,sümbülteber,

menekşe,nilüfer orta nota kokularına örnek verilebilir.
-Alt nota, parfümün asıl karakterini, kalıcılığını ve başarısını belirleyen kısımdır. Baz notalar, üst ve orta notaların taşınmasından sonra ortaya çıkar ve bazen sabitleyiciler diye de bilinir. Çünkü kokunun cilt üzerindeki hayatını uzatırlar.
Amber, balzam, benzoin, sedir ağacı, kumarin, misk, meşe yosunu, paçuli,sandal ağacı,vanilya alt nota kokularına örnek verilebilir.

Parfüm Hakkında...

News And Events

Parfüm Nedir? Parfüm kelimesi Latince “perfumum” deyiminden gelir ve “duman içinden” anlamındadır.devamı...

Parfüm Nasıl Seçilmeli? İnsanların ten kimyası birbirinden faklı olduğundan başkasının üzerinde kokusunu beğendiğiniz bir parfümü kendi teninizde denemeden alma yanılgısına...devamı...

Parfüm Nasıl Kullanılmalı? Parfüm kullanımının ilk şartı, cildin temiz yani tüm kokulardan arınmış olmasıdır. Parfümünüzün daha kalıcı olmasını...devamı...

Parfüm Nasıl Saklanmalı? Parfümünüzü kesinlikle ısı ve ışık kaynaklarından uzak bir ortamda tutunuz.